Ararauna - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Ararauna

Opisy gatunków 4

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak ptakiem dla każdego. Nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale i wrażliwą psychikę.
Środowisko naturalne ararauny
Występuje tropikalnych puszczach, od Panamy do południowej Brazylii.
Wygląd ararauny
Ararauna osiąga niemal metr długości i rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 50 cm. Ma jaskrawe, kontrastowe ubarwienie. Jak u wszystkich ar, policzki ararauny są nagie, ozdobione tylko trzeba rzędami małych czarnych piórek.
Zachowanie i wymagania ararauny
Ararauna może być wspaniałym, domowym pupilem. Szczególnie, jeśli została wykarmiona przez człowieka. Jest to jednak przyjaciel bardzo wymagający, o delikatnej psychice. Złe traktowanie kończy się zwykle zaburzenia w zachowaniu, np. wyrywaniem sobie piór.
Wykarmione przez ludzi ptaki, traktują swojego opiekuna, jak przedstawiciela własnego gatunku, a nawet jak partnera seksualnego. Potrafią być przy tym bardzo zazdrosne. Zdarza się, że „zakochany” w swoim opiekunie ptak, traktuje innych ludzi jak rywali i atakuje ich. Ponadto, z jego punktu widzenia, człowiek-partner powinien przebywać z nimi przez cały czas.
Trzymanie tych ptaków w domu może być kłopotliwe, wymagają bowiem bardzo dużej klatki dla papug. A i tak konieczne są codzienne spacery po mieszkaniu. Niestety, meble i inne domowe sprzęty mogą wówczas bardzo ucierpieć. Ararauny mają potężne dzioby, którymi potrafią zniszczyć nawet bardzo twarde drewno.
Najlepszym pomieszczeniem dla tych ptaków jest obszerna, solidnie zbudowana, metalowa woliera zewnętrzna, zaopatrzona w ocieplaną przybudówkę, w której ptaki będą spędzać zimy. Raczej możemy zapomnieć o posadzeniu roślin. Prędzej czy później zostaną zniszczone.
W wolierze ararauny najlepiej trzymać parami. Te towarzyskie ptaki nie lubią samotności. Są bardzo inteligentne i nie mogą się nudzić. Nawet jeśli mają towarzystwo przedstawicieli własnego gatunku, powinniśmy dostarczać im rożnego rodzaju zabawki dla papug.
Pożywienie ararauny
Araraunom podajemy pokarmy dla dużych papug, owoce, warzywa i zieleninę. Musimy pamiętać, by pożywienie było bardzo urozmaicone.
Rozmnażanie ararauny
Rozmnożenie tych ptaków w niewoli jest możliwe, ale trudne. Największym problemem jest dobór pary. Papugi nie zawsze akceptują narzuconego im partnera. Najlepiej, gdy para dobierze się sama.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego