Bażant szlachetny - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Bażant szlachetny

Opisy gatunków 4

Jest to najpopularniejszy bażant w zarówno w Polsce jak i w Europie. Hodowany masowo w ilościach przemysłowych oraz hobbystycznie. Licznie występuje w środowisku naturalnym gdzie wspierany jest przez koła łowieckie, dokarmiające i zasilające populację poprzez introdukcję bażantów z ptaszarni.

    Jak można się spodziewać bażant szlachetny doczekał się licznych nazw zwyczajowych i mutacji. Inne popularne nazwy to: Bażant szlachecki, Bażant łowny, Bażant obrożny, Bażant właściwy, Bażant pospolity, Bażant kolchilijski, Bażant zwyczajny.
    Zakres występowania jak już wcześniej wspomnieliśmy jest bardzo szeroki, występuje na większości obszarów umiarkowanego klimatu Azji. Gatunek ten został introdukowany niemalże na całym świecie: w Europie, w Płn. Ameryce, w Chile, na Hawajach, w Tasmanii i w Nowej Zelandii. Wszędzie żyje dziko i doskonale radzi sobie z różnymi warunkami klimatycznymi.

Mutacje Bażanta szlachetnego:   Galeria:
Z racji faktu, iż bażant szlachetny jest najbardziej popularny i rozpowszechniony doczekał się licznych mutacji a nawet wyodrębnionych podgatunków. Wiele z mutacji nie została jeszcze wyodrębniona.

Bażanty hodowlane w warunkach wolierowych cechują się większą wagą ciała. Przy odpowiednio dobrej selekcji uzyskuje się bazanty od obrej żywotnosci i witalności. Liderem w Poslce jest Hodowla Bażantów Łownych w Klonie www.bazanty.pl. Bażanty pochodzące z dobrych hodowli wolierowych cenione są przez myśliwych w całej Europie.   Bażant łowny samiec w odmianie kaukazdkiej młode bażant łowne w trakcie wypierzania Bażanty kurczęta tygodniowe Bażant kaukazki Para bażantów łownych Bażant szlachetny - samica Hodowla wolierowa bażantów łownych

     Obecność w środowisku: chociaż miliony Bażantów szlachetnych rodzi się w hodowlach co roku, to jednak większość z nich jest krzyżówką Bażanta szarozadego z oryginalnymi osobnikami, Bażanty szlacheckie czystej krwi są bardzo rzadkie w amerykańskich hodowlach. Jakkolwiek bażanty czystej krwi tego gatunku są często spotykane w europejskich i australijskich wolierach.
    Okres rozrodczy: marzec- czerwiec
    Wiek rozrodczy: od pierwszego roku życia
    Wielkość miotu: od 6 do 18 jajek, ale o wiele więcej jaj może być zniesionych jeśli jaja są wybierane z gniazda. Jeśli pozwoli się samica na wysiadywanie ich własnych jajek, to samce zajmą się chowem piskląt.
    Czas inkubacji: 23- 26 dni
    Dane hodowlane: Bażanty szlacheckie, jako ptaki hodowlane, najlepiej sprawują się w zarośniętych wolierach, gdzie ich nerwowe zachowanie może być ograniczone do minimum poprzez stworzenie miejsc w których ptak może się schronić. W dużych dobrze zarośniętych wolierach Bażanty szlacheckie mogą być trzymane razem z Tragopanami oraz np. Bażantami lśniącymi. Aby zapobiec możliwemu powstawaniu płodnych krzyżówek powinny być trzymane razem z bażantami długo ogoniastymi i bażantami grzebieniastymi. Istnieją liczne mutacje tego gatunku wyhodowane w hodowli, m.in. Bażant zielony, Bażant płowożółty.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego