Kakadu żółtolica - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Kakadu żółtolica

Opisy gatunków 3

Kakadu żółtolica (nazwa popularna kakadu cytrynowoczuba) Cacatua sulphurea zamieszkuje wiele wysp Indonezji (Timor, Celebes, Sulawesi, Flores, Butung oraz inne mniejsze wyspy wchodzące w skład Archipelagu Sundajskiego). Jest to bardzo rozległy obszar, więc nie jest niczym dziwnym, że papuga ta występuje w wielu podgatunkach. Najlepiej znana jest biała kakadu o cytrynowym czubku i "rumieńcach" na policzkach (Cacatua sulphurea citrinocristata). Kakadu żółtlica znana jest w Europie od dawna, pierwsze wizerunki tych ptaków pochodzą już z XVIII wieku. Spis treści [ukryj]
Papuga ta jest nieco mniejsza i mniej hałaśliwa, niż inne kakadu. Jej długość to około 30 cm, żyje ponad 40 lat. Całe jej ciało pokrywają białe pióra, czub składa się z piór o ostrej, żółtej barwie oraz kilku białych z przodu. Czub w stanie spoczynku jest złożony i gładko przylega do głowy, odstając tylko z tyłu. Papuga rozkłada pióra na głowie w stanie silnego wzburzenia lub podniecenia. Jej policzki, a właściwie pokrywy uszne także są koloru żółtego. Dziób i nogi kakadu ma czarne, tęczówkę oka brązową. Młode są bardzo podobne do dorosłych, odróżniają je jedynie lekko różowe piórka przy dziobie.

Charakter
Kakadu żółtlica jest bardzo przyjaznym ptakiem, silnie przywiązującym się do opiekuna. Dorosłe kakadu bywają co prawda nieufne, ale dobrze traktowane młode mogą wyrosnąć na wspaniałych towarzyszy. Szybko się oswajają, opiekunowi stale okazują swoje przywiązanie. Ich głos nie jest jazgotliwy, jak to bywa u innych dużych papug. Wręcz przeciwnie - uchodzi za miły dla ucha i niezbyt głośny. Kakadu żółtlica niestety nie wykazuje zdolności do naśladowania głosów i dźwięków, jednak przy odrobinie cierpliwości można nauczyć ją powtarzania kilku słów. W przeciwieństwie do innych dużych papug, kakadu nie bywa złośliwa ani agresywna, nawet obrażona nie używa swojego silnego dzioba do "ukarania" człowieka. Lubi jednak za pomocą dzioba demolować drewniane elementy swojej woliery lub mieszkania, w którym się znajduje.

Zdrowie
Ptaki te są niestety bardzo narażone na niektóre choroby, takie jak na przykład PBFD (wirusowa choroba objawiająca się zaburzeniami w pierzeniu). Chore ptaki nie powinny przebywać w pobliżu zdrowych, gdyż choroba łatwo przenosi się na inne osobniki. Nowo zakupione kakadu także powinny odbyć kwarantannę.

Pokarm
W środowisku naturalnym żywią się nasionami, owocami, pędami roślin i krzewów. W niewoli podaje im się mieszankę dla papug kupowaną w sklepie zoologicznym, nasiona słonecznika, pszenicę, owies, owoce i zielonki. Mieszkać powinny w przestronnych, solidnych wolierach z osłoniętymi elementami drewnianymi.

Rozmnażanie
Hodowcy pragnący rozmnożyć swoje kakadu żółtlice powinni liczyć się z tym, że dobieranie odpowiedniej samicy dla samca (lub odwrotnie) może potrwać nawet kilka lat. Ptaki te są bardzo kapryśne w sprawach "matrymonialnych". Jeżeli jednak para właściwie się dobierze, samica zniesie 2 lub 3 jaja, które przez ponad 3 miesiące będzie wysiadywać na zmianę z samcem. Późniejsza opieka nad pisklętami także zostanie rozłożona pomiędzy rodziców - każde zajmie się "swoim" pisklakiem, a w przypadku trzech "papużąt", jedno z rodziców zajmie się dwojgiem. W przypadku jakichkolwiek przejawów agresji ze strony rodziców, młode muszą zostać szybko przeniesione do osobnego pomieszczenia.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego