Kompostownik - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Kompostownik

Pomocne strony

Kompost                 

 Własny kompost jest podstawą pielęgnacji ogrodu. Jest on znacznie lepszym nawozem organicznym od  substratów torfowych. Na kompost przeznaczamy liście, chwasty (bez nasion i kłączy!), obierki kartofli i inne miękkie części roślin. Zdrewniałe części pędów i gałązki iglaków wskazane jest gromadzić oddzielnie, gdyż czas ich rozkładu jest dłuższy (konieczne jest dobre rozdrobnienie).  Na kompost nie wolno przeznaczać roślin porażonych przez choroby grzybowe!

 Kompost powstaje w wyniku działania żywych organizmów, jak dżdżownice, roztocza, równonogi, bakterie oraz grzyby, i wskazane jest stworzenie im dobrych warunków rozwoju oraz szybkiego dotarcia do odpadów roślinnych. Należy zapewnić im dostęp powietrza i wilgoci oraz dobrze wymieszać zgromadzony surowiec, a wtedy cel działań jest szybko osiągany. Na sprawność i jakość kompostowania korzystnie wpływa dodawanie do masy roślinnej ziół, takich jak  rumianki (Chamomile), pokrzywy (Urtica),  żywokosty (Symphytum), krwawniki (Achillea), waleriana (Valeriana) i mniszek lekarski (Taraxacum officinale).  Sprawdzianem intensywnego działania drobnoustrojów jest podwyższona temperatura wewnątrz pryzmy.
Rozkład przyspiesza: nawóz azotowy, łatwo rozkładające się składniki, stały dostęp tlenu, równomierne nawilżenie oraz podwyższona temperatura.

 Pryzmę zakładamy w  ocienionym miejscu, w którym nie gromadzi się woda opadowa.  Żeby we wnętrzu stosu panowała odpowiednia temperatura i wilgotność, jego szerokość u podstawy  powinna wynosić 1,5 - 2 m, zaś wysokość 1,2 - 1,5 m; długość pryzmy określa ilość posiadanego surowca. Przygotowanie pryzmy rozpoczynamy od przekopania podłoża i ułożenia na nim warstwy poprzedniego kompostu (15 cm). Następnie podsuszony i wymieszany  surowiec roślinny układamy warstwami ok.  20 cm dodając ogrodniczą szczepionkę kompostową (względnie poprzedni kompost) oraz nawozy azotowe lub kilkuskładnikowe. Każdą warstwę mieszamy, zraszamy wodą i posypujemy ziemią. Taką wielowarstwową pryzmę obsypujemy warstwą ziemi grubości ok. 10 cm, a w okresach suszy zraszamy wodą. Pryzmę tworzoną jesienią dodatkowo przykrywamy warstwą słomy lub liści celem lepszej cieplnej izolacji.

Kompostowanie
Kompostowanie to jeden z procesów rozkładu materii organicznej, może on przebiegać w dwojaki sposób, albo beztlenowo w sposób gnilny, albo z udziałem tlenu poprzez właśnie kompostowanie. Proces ten polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych poprzez przekształcenie ich w kompost. Przyczyniają się do tego głównie termofilne promieniowce, bakterie, pleśnie oraz pierścienice (dżdżownice).
Cały ten proces jest dość złożony i wpływają na niego następujące czynniki:
- materiał, który kompostujemy
- temperatura kompostowania
- dostępność tlenu
- wilgotności kompostowanego materiału
- ilości i jakości mikroorganizmów kompostujących.
Kompostowanie - obieg materii

Sam proces jest znany ludzkości od wieków i sięga początków rolnictwa. Istota kompostowania wywodzi się od naturalnej zasady zamkniętego obiegu materii w środowisku naturalnym. Kompostowanie wiąże się także ściśle z rocznym cyklem życia przyrody - porami roku. W naturze nic nie ginie - mówi porzekadło i tak rzeczywiście jest. Biomateriał wytworzony przez florę i faunę "powraca" jako cenny kompost. Proces ten jest analogiczny do tego jaki zachodzi w glebie, z tą tylko różnicą, iż kompostownik dużo "przetwarza" lepiej, szybciej i na większą skalę.
Wytworzony w procesie kompostowania humus wykazuje się (w zależności od kompostowanych materiałów) znaczącą zawartością azotu, potasu, fosforu i wapnia. Jest to doskonały nawóz dla roślin, a jego zawartość w glebie najlepiej świadczy o żyzności gleby. Dojrzały kompost można stosować bez żadnych obaw i ograniczeń ilościowych do nawożenia gleby. Zwiększa on urodzajność plonów, pozwala na rekultywację ubogiej w składniki odżywcze i mineralne lub zanieczyszczonej gleby. Kompostowanie to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie własnego nawozu i jednocześnie pozbycie się zbędnych odpadów.

http://www.kompostowniki.pl/kompostowanie.php

Informacje na temat:
1. Na zaprzyjaźnionej stronie POD Szarotka -
http://podszarotka.republika.pl/kompost.html > kompostowanie,
2. Pod adresem Towarzystwa na rzecz Ziemi -
http://www.tnz.most.org.pl/kompost/ > kompostowanie,
3. Na stronie o tematyce ekologicznej - Proekologia w artykule o kompostowaniu http://proekologia.pl/content.php?article.cat.127
4. Kompostowanie z praparatami bioaktywizującymi na stronie
http://www.trigger.pl/trigger-4.php.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego