Mnicha - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Mnicha

Opisy gatunków 1

Mnicha Nizinna (Myiopsitta Monachus) to endemit występujący w centralnej Boliwii, południowej Brazylii i centralnej Argentyny. Swoją nazwę zawdzięcza piórom na twarzy, która jest od spodu szara, bardzo przypominająca Mnichę Górską.  

Opis:

Mnicha Nizinna pochodzi z Ameryki południowej. W naturze, ptaki te występują w dużych koloniach społecznych, które posiadają własną strukturę.
Posiadają one niezwykłą zdolność do wykorzystywania gałązek, z których budują duże gniazda, w których mogą zmieścić się wszyscy członkowie kolonii. W wyniku tworzenia bardzo bogatych struktur społecznych w naturze, są to ptaki bardzo dobre do domu, pełne energii i przyjazne, jak również są świetnymi pupilami.
Są zabawne, bezczelne i dociekliwe, i potrafią doskonale uczyć się mówić. Głosy tych ptaków są indywidualne, często również słyszy się szczebiotanie dziobem. Interakcja jest bardzo ważną częścią dnia tych ptaków. Te pozytywne aspekty szkolenia mogą być wykorzystane do przezwyciężenia władczych zachowań, które niektóre osobniki wykazują. Nie powinny przebywać całymi dniami w w klatce, ponieważ może to doprowadzić do zaburzeń behawioralnych. Mnichy są odpornym gatunkiem i dobrze znoszą niskie temperatury.

Mnichy jako pupile:

Mnichy to aktywne, dociekliwe, złośliwe, inteligentne, zabawne i bardzo angażujące się papugi. Ich wybryki są źródłem radości właścicieli. Są one całkowicie oddane i przywiązane do ich właścicieli. Zakup uczłowieczonej papugi jest dobrym sposobem na uzyskanie wielkiego potencjału na domowego pupila, chociaż przy pomocy miłości i cierpliwości większość papug może stać się idealnymi pupilami. Są to wyjątkowo dobre ptaki, mogą dożyć wieku 25-30 lat.
Mnichy kochają swoje zabawki i do nowo wprowadzonych zabawek zbliżają się szybciej niż pozostałe papugi. Mogę się one jednak szybko nimi nudzić i zaleca się częste zmiany. Większość właścicieli papug często zmienia zabawki chronologicznie, przeplatając podawanie starych i nowych zabawek.
Mają silne dzioby i kochają obgryzać, szybko niszczą nawet twarde przedmioty, które muszą być przed nimi chowane ze względu na ich bezpieczeństwo. Kiedy się bawią, wyłączają w umyśle opcje „niewłaściwe działanie”.
Są one także bardzo zdolne, i większość drzwi i zamków w klatce nie ma z nimi większych szans, tak samo jak zabawki które z łatwością demontują. Wielu właścicieli opisuje, jak ich pupile pracowicie budują gniazda w domu za pomocą rozdrobnionego papieru, ołówków, wykałaczek lub innych materiałów, które mogą znaleźć. Niektóre osobniki nie budują gniazda, ale bawią się obudowując różnymi materiałami swoją klatkę.
Mnichy zazwyczaj są bardzo wokalne i mogą mówić. Wiele ptaków śpiewa i uczy się wielu słów. Najwięcej mogą się nauczyć w wieku około sześciu miesięcy. Mówią bardzo wyraźnie i dobrze wykorzystują swoje umiejętności. Mogą godzinami bawić się śpiewając, pogwizdując i powtarzając różne zasłyszane u ludzi dźwięki. Opinie co o tego czy są to głośne papugi jako pupile domowe czy nie są podzielone. Niektórzy uważają je za bardzo głośne, podczas gdy inni opisują je dość cicho, a nawet cieszą się ich śpiewem. Zasada jest jednak taka, że będą głośniejsze, jeśli inne papugi będą z nimi głośno rozmawiać. Mogą również nabyć różne głośne wzorce, takie jak szczekanie czy kaszel człowieka.
-Właściciele popełniają błąd wzmacniania niepożądanych dźwięków przez odpowiadanie im. Najlepiej jest je ignorować, a nie przez nagradzanie ich reagując na nie.
-Szkolenie i odpowiednie wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu natężenia, które są przez te papugi wytwarzane. Nauczenie ich mówienia spowodują z czasem zanikanie ich naturalnych odgłosów.
Myiopsitta Monachus jest zaborczy o swoje klatkę. Może on poważnie zranić lub nawet zabić ptaka, który nieproszony do niej wejdzie. Ważne jest więc, aby nie umieszczać go razem z innymi ptakami w jednej klatce do czasu, aż nie będzie pomiędzy nimi więzi co najmniej koleżeńskiej.
Jeśli ptaki te narażone są na zaniedbania, mogą pojawić się u nich zaburzenia zachowania, takie jak głośne krzyki i agresja.
-Szkolenie, odpowiednia opieka, stymulacja środowiska i codzienne kontakty są wymagane, aby zapewnić ptakowi dobre samopoczucie i idealną kondycje umysłową, jak również skuteczniejsze zbliżenie do jego ludzkiej rodziny.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:

U Mnich mogą rozwinąć się problemy behawioralne, a zwłaszcza:
-Nadmierne obgryzania: Mnichy mają silne dzioby i szybko mogą niszczyć nawet mocne przedmioty.
-Dziobanie; pojawia się u ptaków, które są ignorowane i nie mogą dostatecznie zbliżyć się do ich ludzkiej rodziny.
-Hałas; mogą godzinami bawi się śpiewając, pogwizdując i ćwicząc zasłyszane u ludzi dźwięki. Opinie co do tego jak głośne są jako pupile domowe różnią się- niektórzy uważają je za bardzo głośne, inni za ciche, a nawet cieszą się kiedy te dają popis swoich umiejętności wokalnych. Zasada jest jednak taka, że im głośniej będą się z nimi kontaktowały inne papugi tym bardziej mnichy będą stawały się głośniejsze. Mnichy mogą również nabyć zasłyszane dźwięki-szczekanie, krzyki czy kaszel. Właściciele często popełniają błąd wzmacniając te krzyki reakcją na nie. Najlepiej jest je ignorować, a nie nagradzać reagując na nie.
Szkolenie i dobre wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu natężenia dźwięków, które są przez te papugi wytwarzane. Nauczenie ich mówienia spowoduje z czasem zanik ich naturalnych odgłosów.

Potencjalne problemy zdrowotne:

Mnichy są zwykle bardzo wytrzymałe, choć mogą zostać dotknięte przez jakąś chorobę. Spowodowana ona jest przeważnie nieodpowiednimi ziarnami, mimo wielu napełnionych dobrymi intencjami, ale nieświadomych właścicieli. Nie należy dopuścić do nadwagi.
Skubanie piór, a w niektórych przypadkach nawet samo-okaleczanie. Są to problemy zdrowotne, które mogą się rozwijać. Zakup zdrowych, dobrze uspołecznionych papug i zapewnienie im odpowiedniej opieki, środowiska i miłości, będzie najlepszym sposobem na zapobieganie tych problemów zdrowotnych. Jeżeli u Twojego ptaka rozwinęły się problemy zdrowotne zalecana jest wizyta u weterynarza.  

Opis zewnętrzny:

Mnicha jest małą papugą wielkości 27-31 cm, ale ciało Mnichy Nizinnej jest cięższe i waży 90-120 gramów.
Upierzenie w większości jest zielone, z jasnoszarym czołem, policzkiem, gardłem i rozchodzi się na klatkę piersiową. Piersi są brązowo-szare, a krawędzie piór są jasnoszare. Nadbrzusze jest oliwkowe z domieszką żółtego wraz z dolną częścią brzucha, i udami. Dolna część ud i mała część ogona są żółto-zielone. Zewnętrzna część lotek ma kolor niebieski. Górna część ogona jest wraz z jego centrum niebieska. Na spodzie ogon jest jasnozielony z domieszką szaro-niebieskiego. Pierścienie wokół oczu są szare. Kolor dzioba jest brązowy, a jego kontury są w kolorze ciemnego brązu. Nogi są szare.
Niedojrzałe ptaki mają odcień zieleni na czole.
Średnia wielkość to 30 cm wraz z ogonem. Długość ogona to 14,5-16 cm.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego