Nierozłączki czarnogłowe - Kolorowy Świat Ptaków - UNREGISTERED VERSION

starożytnośćStatystyki zbiorcze na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne

Nierozłączki czarnogłowe

Opisy gatunków 1

Nierozłączki czarnogłowe nie są kłopotliwymi domownikami. Niestety, w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem. Pamiętajmy o tym i nie kupujmy ptaków niewiadomego pochodzenia, mogły bowiem paść ofiarą kłusowników i pochodzić z przemytu. Wszystkie nierozłączki czarnogłowe, dostępne w sprzedaży muszą posiadać świadectwo legalnego pochodzenia – CITES.
Środowisko naturalne
Nierozłączki czarnogłowe pochodzą z Tanzanii w Afryce. Mieszkają w lasach i parkach.
Wygląd
Są to niewielkie ptaki, dorastające do 14 cm długości. Ciało ich jest zielone z żółtą piersią. Charakterystyczną cechą jest czarne upierzenie głowy, skąd wzięła się nazwa tego gatunku. Dziób jest intensywnie czerwony.
Długość życia
Około 10 lat.
Zachowanie i wymagania
Nierozłączki czarnogłowe są ptakami bardzo towarzyskimi i w naturze żyją w dużych grupach. Z tej przyczyny nie powinniśmy hodować pojedynczych osobników. Najczęściej trzymane są parami, ale w dużych wolierach można hodować całą grupę.
Są to ptaki łagodne, choć między poszczególnymi parami może dochodzić do sprzeczek, których głównym powodem jest rywalizacja o miejsce na gniazdo. Dlatego hodując grupę tych ptaków należy dostarczyć im przynajmniej tyle budek lęgowych ile mamy par, a najlepiej po dwie budki na parę. W budce ptaki nie tylko wysiadują jaja, ale również chętnie nocują.
Powinniśmy zapewnić naszym nierozłączkom sporej wielkości klatkę, ponieważ są bardzo ruchliwe. Oczywiście możemy wypuszczać je również z klatki. Musimy tylko pamiętać, by zasłonić okna i lustra, ponieważ mogłyby się o nie porozbijać. W okresie letnim możemy trzymać te ptaki w wolierze zewnętrznej.
Nierozłączki można oswoić, choć wymaga to sporej cierpliwości, ptaki bowiem koncentrują swoją uwagę na sobie nawzajem i człowiek nie jest im potrzebny do szczęścia.
Pożywienie
Podstawowym pożywieniem jest mieszanka ziaren dla małych papug. Dodatkowo podajemy owoce i zieleninę.
Rozmnażanie
Nierozłączki czarnogłowe chętnie przystępują do lęgów. Są jedynymi z niewielu papug, które budują wewnątrz budki gniazdo, wykorzystując do tego korę z drzew. Dlatego w okresie lęgowym powinniśmy zapewnić im dostęp do nieokorowanych gałązek z drzew liściastych. Po wykluciu pisklęta pokryte są czerwonym puchem.

 
Free counters!
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego